Jak zwiększyć produktywność w pracy?
Zoptymalizuj swój czas
Realistyczne i konkretne planowanie w pracy jest koniecznością. Ustalanie priorytetów zadań zapewni Ci dobre zarządzanie czasem. W tym celu zalecamy sporządzenie listy wszystkich zadań, które chcesz zrealizować w swoim dniu pracy. Zrób tę listę o tej samej porze każdego dnia (albo noc wcześniej, albo z samego rana). Sugerujemy, abyś zawsze ustalał priorytety ważnych zadań według ich pilności i wartości.
Ważne jest, aby zarządzać jedną czynnością na raz i określić realistyczną ilość czasu na jej wykonanie. Skup się na tej czynności i poświęć jej całą swoją uwagę. Wyeliminuj rozproszenia i przerwy. Czy ciągle sprawdzasz e-maile? Przeznacz około godziny na to zadanie w swoim codziennym harmonogramie. Czy musisz obsługiwać telefony lub spotkania zespołu? Zaplanuj je. Jeśli upewnisz się, że wszystko ma swój czas i miejsce, przestaniesz czuć się przytłoczony i sfrustrowany. Na nic nie będzie brakowało czasu, gdyż na wszystko wygospodarujesz czas.
Wyznacz cele i terminy
Aby zorganizować wycieczkę, trzeba znać cel i termin wyjazdu. Wiedza o tym, dokąd zmierzamy i kiedy chcemy dotrzeć, jest siłą napędową, która motywuje nas do dalszego działania. Często zarządzamy projektami bez ustalenia tych parametrów. Jeśli nie zdefiniujemy tych czynników, nie sposób wiedzieć, jak nadać priorytet zadaniu. Doprowadzi to do niekończącej się kumulacji obowiązków i spowoduje efekt kuli śnieżnej, w którym obciążenie pracą będzie rosło bez możliwości spowolnienia go lub zmniejszenia.
W tym celu proponujemy określić efekt końcowy, jaki chcemy osiągnąć w każdym projekcie, liczbę etapów do wykonania i odpowiadający im czas na każdy etap, aby ustalić wstępny termin zakończenia. Jeśli dokonamy prawidłowego podziału działania na cele i podcele, właściwie je zorganizujemy, a następnie będziemy konsekwentni i zdyscyplinowani w wykonywaniu poszczególnych etapów, to będziemy w stanie skutecznie osiągnąć nasze cele.
Nadaj priorytet swojemu dobremu samopoczuciu
Jeśli nie ładujesz swojego komputera, w końcu się wyłączy i nie będzie spełniał swoich funkcji. W ten sam sposób istoty ludzkie są akumulatorami, a my potrzebujemy odłączenia i odpoczynku, aby nadal być produktywnymi. Aktywności, które zapewniają odpoczynek są niezwykle ważne, abyśmy byli produktywni w naszej pracy. W tym celu zalecamy rygorystyczne podejście do godzin snu, respektowanie przerw w pracy i odłączenie się od pracy, gdy dzień roboczy się kończy.
Inne działania, które sprzyjają ogólnemu samopoczuciu (a więc i produktywności) to dobre odżywianie, aktywność fizyczna oraz medytacja lub relaksacja. Zalecamy włączenie tych czynności do codziennej rutyny i przypisanie im czasu i miejsca, aby łatwiej było zautomatyzować nawyk. Więcej o wszystkich wymienionych priorytetach przeczytasz w https://www.anty.pl