Miasta stojące na czele zrównoważonego rozwoju starają się zawsze oferować swoim mieszkańcom bardziej ekologiczne i zdrowe środowisko. Jednocześnie wzrost gospodarczy stwarza większą presję na zwiększenie możliwości transportu, co prowadzi do zatorów na drogach, stresu, marnowania czasu i zanieczyszczenia powietrza. Jak miasta mogą zrównoważyć te przeciwstawne trendy? Oprócz ogólnych działań mających na celu ograniczenie ruchu drogowego, niektóre z nich eksperymentują z dniami lub obszarami wolnymi od samochodów.

Długa droga do świata z mniejszą liczbą samochodów.

Od ponad pół wieku urbaniści skupiają się na projektowaniu miast przyjaznych w większości dla samochodów, które są szkodliwe dla ludzi. Ale zanim pojawiły się samochody, ulice służyły jako miejsce spotkań towarzyskich, gdzie spotykali się sąsiedzi, uliczni sprzedawcy rozprowadzali swoje towary, a dzieci bawiły się.

Musimy ponownie przemyśleć planowanie przestrzenne i zacząć projektować miasta dla ludzi, a nie dla samochodów. Zwolennicy pieszych twierdzą, że mniej samochodów oznacza mniejszy stres i bardziej efektywne wykorzystanie naszego czasu, nie wspominając już o czystszym powietrzu i atrakcyjniejszych miastach, co ostatecznie przyniosłoby korzyści przedsiębiorstwom.

Wyzywania miast z opadami śniegu

Należy jednak zauważyć, że strefy dla pieszych nie sprawdzają się tak dobrze, gdy przepisy planistyczne wymagają, aby dzielnice były wyłącznie mieszkalne lub handlowe. Ten rodzaj podziału na strefy sprawia, że życie bez samochodów jest bardzo niepraktyczne. Strefy wolne od samochodów najlepiej sprawdzają się w strefach mieszanych, gdzie można dotrzeć pieszo prawie wszędzie.

Nie tak dawno temu cały świat był wolny od samochodów, dziś są jeszcze nowoczesne miasta, w których nigdy nie korzystano z samochodów. Miejsca takie jak Wenecja (Włochy), Wyspa Mackinac (Michigan, USA), Medina of Fez (Maroko) i Zermatt (Szwajcaria) przypominają nam, że można mieć społeczeństwo bez samochodów. Oczywiste jest, że w wielu sytuacjach zakazywanie samochodów nie jest właściwe. Bez względu na przyszłość pojazdów silnikowych w Twoim mieście, istnieje wiele modeli, które mogą zainspirować nasze miejskie marzenia o czystszym powietrzu i zdrowszym społeczeństwu.