Dzieci uwielbiają śnieg, zarówno za jego piękne płatki, jak i za możliwość niespodziewanego odwołania zajęć. Ale ich rodzice i inni dorośli, którzy mieszkają w mieście muszą poradzić sobie z logistycznymi konsekwencjami śniegu i jego zdolnością do paraliżowania ruchu.

Rządy miast stoją przed wyjątkowym wyzwaniem. Z jednej strony, każdy chce, aby śnieg był usuwany szybko i sprawnie. Z drugiej strony, bycie dobrze przygotowanym kosztuje i nikt nie chce płacić za infrastrukturę do usuwania śniegu, która jest używana tylko sporadycznie.

Jaki powinien być koszt przygotowania się na to zjawisko pogodowe?

Miasta, w których regularnie pada dużo śniegu, mają przed sobą dużo pracy, ale przynajmniej zawsze są przygotowane. Lotnisko w Helsinkach, w Finlandii, prawie nigdy nie jest zamykane z powodu opadów śniegu, ponieważ zimą w Finlandii powszechnie występuje śnieg i są na to przygotowani. Z drugiej strony, istnieją miejsca w których śnieg jest fenomenem. W 2016 roku po raz pierwszy od 85 lat spadł śnieg na obszarze między Mekką a Medyną. Skutkiem tego był chaos komunikacyjny.

Zarządzanie śniegiem jest trudniejsze w miejscach, gdzie zimy są mniej przewidywalne. Na przykład, roczny koszt usuwania śniegu i lodu w Nowym Jorku wahał się w ostatnich latach od zaledwie 25 milionów dolarów do 130 milionów dolarów. Wynika to po części z kosztów 3 000 zespołu pracowników potrzebnych do odśnieżania.

Użytkownicy transportu publicznego w miastach, w których regularnie pada śnieg korzystają z ogrzewanych elementów autobusów, które zmniejszają ich śliskość, co z kolei ułatwia usuwanie śniegu. Ale czasami nawet wieloletnie doświadczenie nie wystarcza. W 2010 roku zapotrzebowanie na sól było tak duże, że wiele ludzi w północnych Niemczech nie mogło jej dostać w sklepach.